Arts Oasis - Performans Sanatçıları için Uluslararası İhtisas                                                             
Arts Oasis Residency
1 – 6 Haziran, 2015 

Dünyanın neresinde olursa olsun sanatçıların “devasa küçük bir dünyaya” ait olduğuna, evrensel “kültürlerarası” bir dil konuştuğuna ve enerji tazelemek, yeni ortak çalışmalar üretmek, yaratıcı fikirleri paylaşmak ve eğlenmek adına birbirleriyle tanışmaları gerektiğine inanıyoruz!  

Bu yüzden Arts Oasis programını oluşturduk!

Arts Oasis, farklı tekniklerle, türler ve tarzlarda çalışan farklı ülkelerden sahne sanatları uygulayıcıları için her yıl yapılan uluslararası bir ihtisas programıdır. Bu yaratıcı program dansçılara, oyunculara, profesyonel sahne deneyimi olan çağdaş sirk sanatçılarına, hareket, dans ve fiziksel tiyatro türlerine tutkuyla bağlı ve bunlardan ilham alan sanatçılara ve dünyanın farklı ülkelerinden çalışma arkadaşlarıyla beraber çağdaş hareket tiyatrosu üzerinde pratik araştırma yürütmek isteyenlere açıktır. 

Arts Oasis ihtisası şu anlama gelir: 
  • aynı fikirde olan sanatçılar için uluslararası bir merkez üssü, yeni keşifler ve yaratıcı ilham kaynağı; 
  • yaratıcı riskler ve yeni fikirleri keşfetmek için güvenli çevre;
  • değişim ve kişisel gruplar platformu, gelecekte sanatsal iş birliği potansiyeli ve yaratıcı ortaklık.
https://plus.google.com/photos/106260149236944790180/albums/6052351997783782289?banner=pwa
EŞSİZ BÖLGE & BULUŞMA NOKTASI

Arts Oasis programı dolu dolu yaratıcı yoğun pratik sürecin eşsiz bir fırsatını sunar. Katılımcılar, Apuan Alpleriyle ve Akdeniz’in mavi suları ve gökyüzüyle birleştiği, 12. Yüzyıl Manastırında kelimenin tam anlamıyla gözlerden uzak “vaha” bölgesinde birlikte kalacak ve yaratım sürecini paylaşacaklardır. Manastır’ın adı birçok önemli klasik İtalyan edebiyatı yazarının eserlerinde geçer ve Dante Alighieri gibi önde gelen bir şahsiyetin gözlerden uzak kalmak için kabuğuna çekildiği yer olmasıyla ünlüdür.  

Her şey aynı bölgede organize edilecektir: yaratıcı alan, üç öğün yemek dahil konaklama, böylece katılımcılar gündelik gereksinimlerine kafa yormalarına gerek olmadan iletişime ve yaratım sürecine odaklanabileceklerdir. Bu büyüleyici mekanın fotoğraflarını görmek için ve Manastır hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen tıklayınız!

PROGRAM LİDERİ

Arts Oasis programının lideri tiyatro yönetmeni, koreograf ve eğitmen Sergei Ostrenko’dur. Program boyunca katılımcılar oyuncuya fiziksel eğitim ve provalar sunan Ostrenko metodunu keşfetme fırsatına sahip olacaklardır. Stanislavski, Meyerhold ve M.Chekhov metodu ve Meyerhold’un Biyomekanik Etütlerinde oyuncunun fizikselliği, performans sanatçıları içi Tai-chi, doğaçlama metoduna göre eğitim, egzersizlerden performansa sahne komposizyonları: tüm bunlar Ostrenko’nun eğitme sisteminde dönüştürerek benzersiz bir biçimde birleştirdiği unsurların bazılarıdır. 

PROGRAM YAPISI & DETAYLAR

İhtisas günlük programı dört bölümde yapılandırılmıştır:
Isınma, sabah pratiği seansı, yaratıcı laboratuvar çalışması ve aksam toplantısı. 

1) SABAH EGZERSİZİ. 
Güne en iyi doğada başlanır!

https://plus.google.com/photos/106260149236944790180/albums/6052351997783782289?banner=pwa

Katılımcılar her sabah kahvaltıdan önce kendilerine gelmelerine yardım edecek ve beden, zihin ve ruhlarını yaratıcı moda sokmalarını sağlayacak nefes egzersizlerini açık havada yapacaklardır. Dinamik jimnastik, nefes ve hareketi uyumlu hale getirir. Bu jimnastik, Çin’in geleneksel Qi Gong uygulamasına dayanır, uygulama, kökeni yazılı dilin ortaya çıkışından öncelere dayanan antik bir sanattır.  

Günlük egzersizler, katılımcıların yoğun geçecek gün boyunca uyumlu ve doğal nefes almalarına, yaratıcı hayal güçlerini canlandırmalarına, konsantre olmalarına, dikkatlerini vermelerine, beden hareketlerinde yumuşaklığa, zihnin huzurlu ve neşeli kalmasına ve enerjilerinin uyumlu dağılımına yardım edecektir. Grup ısınma çalışmasından sonra katılımcılar, formlarını ve ruh hallerini canlı tutmalarına yardımcı olan esneme, yoga gibi kendi düzenli kişisel egzersizleriyle grup jimnastiğini tamamlarlar.

2) SABAH PRATİĞİ SEANSI. 
"Ortak yaratıcı bir dil” oluşturmak.

https://picasaweb.google.com/globtheatre
Sabah pratiği seansı, doğaçlama, mekansal keşif ve grup arkadaşlarıyla etkileşim halinde olmaya dayalı çeşitli egzersizler ve oyunlar formunda ilerleyecektir. Birey, çift ve grup egzersizleri basitten daha karışığa doğru özel bir dizi halinde gelişir. Her bir set egzersiz bir öncekini takip eder ve bir sonrakiyle de bağlantılıdır. Uygulamalı eğitim boyunca katılımcılar, sistematik psikofiziksel yaklaşımın katılımcılar arasında uyum ve bağlantıyı nasıl geliştirdiğini, ortaklaşa bir yaratım süreci için gerekli grup dinamiğini ve güven atmosferini nasıl beslediğini keşfeder. Saban seansının amacı, yaratıcı alan, zaman ve çeşitli sanatsal geçmişe ve tekniğe sahip olan sanatçılar için kelimelere ihtiyaç duymadan anlaşabilecekleri bir çevre sağlamaktır; formüllerin ve terimlerin bağlantılı olduğu bir çevre. Sanatçılar bu koşullar ve grup kompozisyonları esnasında disiplinlerarası ve kültürlerarası bağlamda kendi “ortak yaratıcı dil”leri konusunda fikir birliğine varır. Katılımcılar birbirini tanımaya başlar, birbirlerine uyum sağlarlar, sözlü iletişimin ötesinde - beden ve mekan aracılığıyla birbirlerini işitmeyi ve dinlemeyi öğrenirler. “Bedenden hareketle” yaklaşımına dayanan egzersiz sistemi, grubun ortak anlayışa ve eğlenceli yaratıcı atmosfere ulaşmasına olanak sağlar. Benzer ancak geliştirici bölümler sunan bir ritüel olarak günlük egzersiz, grup akışı için “nehrin akışını” sağlar.  Süreç, her gün katılımcıları daha karmaşık ve geliştirici görevlere dahil eder, ayrıca doğaçlama ve kendiliğindenlikte daha fazla esnekliği teşvik eder. Sabah pratiği seansı kahvaltıdan sonra öğle yemeğine kadar devam edecektir.  

3) YARATICI LABORATUVAR.
Egzersizlerden etütlere ve doğaçlama çalışmalarına.
Fikirleri keşfetme ve paylaşma, yaratıcı enerjileri benzersiz şekillerde harmanlama.

http://picasaweb.google.com/globtheatre
Öğle arasından sonra, grup toplu bir şekilde küçük etütlere ve doğaçlama performans çalışmalarına doğru adım adım gelişen yapısal doğaçlama ile devam eder. Günün bu bölümü, anlaşılması zor olan fikirler ve içinde bulunulan zamanın değerli sanatı için yaratıcı bir platform ve oyun sahasıdır. Burası, katılımcıların yaratıcı enerjilerine dahil olduğu, oynadığı, deneyimlediği ve kendiliğinden keşifler yaptıkları bölgedir. 

Oyuncular, hareketin fiziksel diliyle oynayan görüntüleri ve karakterleri nasıl inşa edeceklerini, alan ve partner ilişkilerini; çeşitli parçaları ve unsurları performansın bütününe nasıl bağlayacaklarını, oyuncunun yaratıcı doğasını nasıl göz önüne sereceklerini, sanatsal alanla ilişkilerin teşvik edilmesini, basit ve eğlenceli bir performansa giden yolda doğaçlama ve kendiliğindenlik özgürlüğünü keşfeder.

Katılımcılar, fiziksel hareket ile ses, mimik, eylem, dans ve kelime arasındaki bağlantıları araştıracak, form, tarz, atmosfer ve duygusal skalada oyuncunun fizikselliğinin temel unsur olduğunu keşfedecek, formun kompozisyonunu inşa etmeyi ve performansın sanatsal alanının dilini kullanmayı öğrenecek, metne dayalı oynamanın sınırlarını aşarak çağdaş fiziksel tiyatro performansı adına değerli öneriler alacak, kısıtlı prova süresinde çağdaş profesyonel ürünler yaratmanın güvenilir ve pratik yöntemlerini edinecektir.  Yaratıcı laboratuvar öğle yemeği ile akşam yemeği arasındadır.  

picasaweb.google.com/globtheatre
4) 
AKŞAM TOPLANTISI.
Sanat hakkında yaratıcı söyleşi, destekleyen ve heyecan verici sohbetler.

Herhangi bir yaratıcı süreç; tartışma, iletişim, yapıcı geri bildirim ve dönüşüm gerektirir. Akşam yemeğinden sonra katılımcılar gün boyu yaptıkları keşiflerini paylaşacak, gözlemleyecek ve analiz edeceklerdir, sorular sorarak birbirlerinin fikirlerini dile getirecek, sanatsal izlenimlerini ifade edecek, yapıcı önerilerle birbirlerinin gelişimlerini destekleyecek, ilginç çözümler ve dönüm noktaları bulmaya yardım edecekler; çağdaş performans, egzersiz ve prova ile bağlantılı konular üzerinde heyecanlı tartışmalar geliştireceklerdir.   

Arts Oasis programı; topluluk oluşturmaya, prova sürecini yapılandırmaya, ne istediğini bilenlere ve açığa çıkarmak isteyenlere, yeni teknikleri ve metotları keşfetmeye, farklı ülkelerden sanat uygulayıcıları ile iletişime geçmeye ve aynı fikirden insanlarla yaratıcı ortak bir gelecek kurmak isteyen tüm sanatçılara özellikle tavsiye edilir.

Ortak dil İngilizce’dir.  

https://picasaweb.google.com/globtheatre

KAYIT

Katılımcı olarak başvurmak için, lütfen online Başvuru Formunu doldurunuz.

Katılım ücreti. 

Katılımcılar tercih edecekleri konaklama durumuna bağlı olarak iki seçenekten birini seçebilirler: iki kişilik oda (2 ayrı yatak) ya da tek kişilik oda.

İki kişilik oda
13 Mart'a kadar yapılan başvurular için erken rezervasyon ücreti 750 EUR;
(13 Mart'tan sonra yapılan başvurular için ücret 850 EUR).

Tek kişilik oda
13 Mart'a kadar yapılan başvurular için erken rezervasyon ücreti 850 EUR;
(13 Mart'tan sonra yapılan başvurular için ücret 950 EUR).

Kayıt ücreti şunları kapsar: 
- Programın tüm etkinliklerine katılım,
- Beş gece konaklama,
- Günde üç öğün yemek (kahvaltı, öğle, akşam),
Bocca di Magra’dan etkinlik alanına ulaşım.

Resmi geliş tarihi 1 Haziran Pazartesi, 13.00’da itibaren.
Ayrılış tarihi 6 Haziran Cumartesi, kahvaltıdan sonra.

Santa Croce Manastırı, konaklama ve ulaşım detayları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız 

IUGTE Kadrosu yolculuk programını ve pratik detayları planlamanızda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

  
https://picasaweb.google.com/globtheatre
https://www.flickr.com/photos/iugte/

"Dünyanın tüm kıtalarından katılımcılarla iletişim ağını yakalamak mükemmel bir fırsat. Kolay kolay karşımıza çıkmayan bu fırsatları yakalamak, bu deneyimin doğrudan bir sonucu olarak uluslararası ortaklıklar keşfetmek mümkündür.” 
Yolanda Aguilar, 
Büyük Britanya

"Daha önceki laboratuvar çalışmaları meslek eğitimimin ve yaşam boyu deneyimimin en iyi zamanlarından bazılarıydı. Laboratuvar çalışmasının her seferinde, eve tamamen, çalıştığım şirketler ve performanslar adına yeni fikirleri oluşturan yeteneklerle, yeni bir benlik duygusu ile döndüm."
Abigail Smith, 
Büyük Britanya - Almanya

"
Kültürlerarası tiyatro kesinlikle, kültürler arasındaki farklılıklara insanların farkında olmasını sağlayan, en önemlisi de kendi kültürlerini tanımak açısından muhteşem bir platformdur..."
Kady Cheung Cheuk-Ki, 
Hong Kong

"Disiplinli ve birbirine bağlantılı bir şekilde planlanan bütün atölye çalışması süreci için minnettarım. Her şeyi adım adım oluşturduk. Dünyanın her yerinden bu kadar güzel ve ilginç insanlarla bu muhteşem tanışma şansını yakaladığım için çok şanslıyım. Birkaç günün sonunda hepimiz birbirimizi sanki uzun zamandır tanıyormuşuz hissiyatına kapıldık…"
Ilona Gumowska, Polonya

"Bu laboratuar çalışması benim için bir engelleri aşma deneyimiydi, çünkü bana bedenimizin hareket için sadece bir iskelet olmadığını aynı zamanda mimikler aracılığıyla bir kimsenin duygusunu harekete geçirmek için araç olarak kullanıldığını da gösterdi, bu sebeple pratikte prova odasında bunu deneyerek bir kişinin karakterlere ne kadar derinlik kattığını gördük."
Lauren Karl, 
ABD – Büyük Britanya

"Bu etkinlik boyunca oluşturulan sanatçı dostluğu ağı kesinlikle paha biçilemezdi. Benim tiyatro anlayışım sürekli olarak herkesle bütünleşerek gelişti… Sadece benim kendi ülkemde çoğunlukla rutin çalışmanın yanı sıra, şimdi kendi alanımı ve alışkın olduğum zihnin sınırlarını aştım ve şu anda kendimi evrensel tiyatro topluluğunun bağlamı içinde görebiliyorum. Gerçekten bu deneyim hayatımdaki en büyük ödüllerden biridir… Eğer gelmeye karar vermemiş olsaydım, dünya çapından tiyatro sanatçılarıyla pek çok bağlantı kurmam ve böyle bir deneyime tanıklık etmem kaç yılı alırdı tahmin bile edemiyorum."
Sasapin Siriwanij, Thayland

"
“Bu atölye çalışmasının yapısı mükemmel. Sabah ısınma egzersizi sürekliliğini korudu, öğle sonu oturumları dikkat gerektirici ve canlandırıcı ve akşam tartışmaları bilgilendirici ve aydınlatıcıydı. Meyerhold’un inşa, yönetme, fiziksel ve sözlü sayımını bütünleyen Biyomekanik tekniğini prova sürecinde ve prova anında nasıl uygulandığını öğrenmek isteyen herkese bu atölye çalışmasını ısrarla öneriyorum.”
Laura Ricard, ABD

"Mükemmel organizasyon ve mükemmel zamanlama. Organizasyonun büyük ölçekli yapısı çalışmalar esnasında oluşturulan içeriğin mükemmel bir anlayışını sağlıyor. Ayrıca coğrafi açıdan mekan dikkatini sadece işine odaklanmana yardımcı oluyor. Benim için, günlük egzersizimi takip edeceğim ve günlük yapmayı deneyeceğim bir model. Kelimenin tam anlamıyla mükemmel güzel insanlar." 
Santiago Parada, 
Kolombiya

"Uluslararası bu atölye çalışmasında gerçekten mutlu olduğumu ve iyi bakıldığımı hissettim ve oyuncu endüstrisindeki tüm sanatçılara ısrarla bu atölye çalışmasını tavsiye ederim. Uluslararası çeşitli sanatçılarla tekrar iş birliği yapabileceğim güçlü iletişimler kurdum ve onların saygın ülkelerini bir gün ziyaret edeceğim." 
Amba Gayfer, 
Büyük Britanya

"
Fiziksel Tiyatro, sonuç değil süreç olarak görünür. Bu atölye çalışması kesinlikle 
benim içinde bulunduğum sürece katkıda bulunmanın yollarını gösterdi bana. Tekrar Ostrenko ile birlikte çalışma fırsatını dört gözle bekliyorum, bu atölye çalışması, sanatımı yaratmamda bana kesinlikle yeni bir bakış açısı ve yeni araçlar kazandırdı.
"
Andy Kirtland, ABD

"Grubun her bir üyesiyle karşı karşıya geldiğim egzersiz akışında ve bazı katılımcılarla yaptığım özel ilişkilerde nasıl da heyecanlandım… Sonsuz dostluklar kurdum ve uzman bir yönetmen tarafından kontrol edilen atölye çalışması zemininde sınırları aşan rastlantıların oluşmasıyla geleceğe dair yaratıcı iş ortaklığı potansiyelini oluşturdum." 
David Calvert, Büyük Britanya