Documents‎ > ‎

Sergei Ostrenko Biyografi

      

Sergei Ostrenko, IUGTE “Rus Tiyatro Bölümü” Başkanı, eğitmen, koreograf ve Rus yönetmendir. Profesyonel tiyatro alanında 30 yılı aşkın çalışmaktadır. Onun yaratıcı yöntemi, 1980’lerin soğuk savaş döneminden geçmiş, 1990’’larda SSCB’nin çöküşüyle, Baltık’ın Yeni Avrupa’ya katılmasıyla etnik gerginlik döneminde yaratıcı zorlukları aşmıştır.

Ostrenko önderliğinde, uluslararası tiyatro projeleri farklı ülkelerde yer alır: Rusya, Ukrayna, Kanada, Letonya, Litvanya, İtalya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Avusturya, Macaristan, Malta ve Birleşmiş Krallık. Ostrenko’nun yaratıcı çalışması Rus Tiyatro Okulu ve sahne sanatlarında yeni deneyimlerin bir bileşimidir. Ostrenko, farklı kategorilerde engin bir deneyime sahiptir. Farkı ülkelerden ve kültürlerden sanatçılarla çalışarak, dünya tiyatro geleneklerinin keşfi için yıllarını adamıştır. Onun uluslararası tiyatro ağına yaklaşımı, sınırlı prova sürecinde canlı performansların gelişen oluşumu ve uyumunun etkili metodu olarak bilinir. Rusya, Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya’dan tiyatro oyuncuları olan Ostrenko’nun öğrencileri, onun yaratıcı metodunu kendi performanslarında ve eğitim uygulamalarında kullanırlar.

Ostrenko’nun tiyatro alanındaki profesyonel kariyeri 1976’da başlamıştır. Sanat Akademisi’nden mezun olduktan sonra sahne tasarımcısı olarak çalışmalara başlamıştır. Daha sonra eğitimine oyuncu ve sonrasında yönetmen olarak devam etmiştir. 

1988’den bu yana, Ostrenko yüksek eğitimin farklı enstitülerinde eğitim vermeye devam etmektedir – Letonya Devlet Konservatuvarı (Riga, Letonya), Letonya Kültür Akademisi (Riga, Letonya), Rus Tiyatro Sanatları Akademisi Letonya dalı (GITIS), Rosebud Sanat Okulu (Rosebud, Kanada), Calgary Üniversitesi (Calgary, Kanada) ve diğerleri.

1994’den bu yana Ostrenko, sahne sanatlarında uygulamalı doğaçlama ve kendiliğindenlik araştırmasında, yaratıcı grup ve yaratma süreci içindeki uyum metotlarını, profesyonel oyuncular, yönetmenler, dansçılar, koreograf ve psikologların oluşturduğu “Hareket ve Dans Laboratuvarı” bilimsel araştırma projesini yönetiyor. Laboratuvar araştırmasının sonuçları, egzersiz ve prova süreci esnasında, güvenli, iddialı, heyecanlı, yaratıcı riskler alarak ideal çalışma alanının oluşumuna katkı sağlayarak Ostrenko’nun yönetme ve öğretme metoduyla birleşir. 

Ostrenko, dans tiyatrosu alanındaki çalışmalarına on yılını adamıştır. Riga’da Ostrenko Laboratuvar çalışması, Letonya’da profesyonel Dans Hareket Terapisi’nin gelişimi için uygulamalı bir kurum oluşturulmuştur ve Baltık’da çağdaş dansın gelişiminde büyük etki göstermiştir. 

1990’lı yılların sonundan bu yana, Ostrenko, geleneksel ve çağdaş sahne sanatları tekniklerini – Çin Operası, Mak Yong, Butoh, Alexander tekniği, Laban tekniği, Pilates, Suzuki, Temas ve Yapısal Doğaçlama, Devimsel Çevre, Bakış açıları, Eugenio Barba metodu, Stanislavski’nin fiziksel aksiyonu, Meyerhold’un Biomekaniği ve diğerlerini araştırarak çok fazla seyahat etmiştir.    

2000’den bu yana, Ostrenko, Birleşmiş Krallık, Avusturya ve İtalya’da yönetmenler ve oyuncular için uluslararası Laboratuvar çalışmalarını yönetir – Ostrenko Performing Arts Lab (OPAL) ve International University “Global Theatre Experience” (IUGTE) ‘de çalışmaya başlar.

2009’dan bu yana, Ostrenko, IUGTE’nin “Rus Tiyatrosu Bölümü”nün önderliğini yapmaktadır.


Ostrenko ile çalışan oyuncular, onun egzersizlerini “ yoğun, doygun ve ardışık”, provalar esnasındaki atmosferi “süreç içinde keşfetmeye elverişli, iddialı uyarı ilişkili ve bireysel gelişim” olarak, “ olmanın, hissetmenin ve görmenin özel bir yoluyla cesaret verici görünür” olduğunu tanımlarlar. Bir yönetmen ve eğitmen olarak Ostrenko ilk olarak kendi için oldukça iddialıdır”. Fiziksel egzersizi ve daha sonraki eğitimi için büyük bir dikkat gösterir. 1980’lerden bu yana otuz yılı aşkın süredir günlük kişisel fiziksel egzersizinin sürekli bir temelini oluşturan Tai Chi Chuan Chen tarzı çalışır. Tai Chi Chuan’ın eşsiz prensipleri oyuncular, koreograflar ve dansçılar için tamamlayıcı hareket egzersizi olarak, öğretme yöntemiyle bütünleşmiştir.
Ostrenko, mesleğine ve insanlara karşı meraklıdır, seyahat eder, dünyanın farklı yerlerinde yaşar, yaratıcı yolculuklar yapar, farklı insanlarla kültür ve gelenekler çalışır, meslektaşlarıyla buluşur, aktif bir şekilde uluslararası tiyatro festivallerine, atölye çalışmalarına ve seminerlere katılır.

Şu anda Ostrenko’nun profesyonel ilgi ilkesi dünya tiyatro geleneklerini keşfetmek, farklı ülkelerde Rus Tiyatro Geleneğini tanıtmak ve Rusya tiyatrolarıyla elverişli işbirliği programlarını geliştirmektir.